
Od miejsca na ciele do prawidłowego doboru termometru - pokażemy Ci, jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała. Dowiesz się również, dlaczego precyzja techniczna i wiarygodność kliniczna pomiaru nie powinny być mylone.
Wykonanie pomiaru w odbycie jest najbardziej niezawodnym sposobem na uzyskanie wartości temperatury głębokiej ciała. Zmienność wyników przy tego typu pomiarach jest niewielka, a precyzja jest szczególnie wysoka. Normalny zakres temperatur wynosi w przybliżeniu od 36,6 °C do 38,0 °C.
Pomiar ustny można wykonać jako pomiar policzkowy (w policzek) lub jako pomiar podjęzykowy (pod językiem). W obu przypadkach zmierzona temperatura jest niższa od zmierzonej wartości pomiaru w odbycie - około 1,1°C. Przy czym pomiar podjęzykowy jest lepszy niż pomiar policzkowy. Normalny zakres temperatury w jamie ustnej wynosi w przybliżeniu od 35,5°C do 37,5°C.
Pomiar temperatury powierzchni ciała jest zwykle wykonywany przez personel medyczny pod pachą oraz w pachwinie. Odpowiednia kończyna jest dociskana do ciała, aby zmniejszyć możliwy wpływ temperatury otoczenia. Jest to jednak możliwe tylko do określonej masy ciała, a ten rodzaj pomiaru również zajmuje dużo czasu.
U pacjentów dorosłych temperatura pomiaru pod pachą jest niższa niż pomiaru w odbycie - nawet do 1,9°C! Normalny zakres temperatury pod pachą wynosi w przybliżeniu od 34,7 °C do 37,3 °C.
Do wyboru są różne termometry, w zależności od obszaru ciała, z którego chcesz dokonać pomiaru.
Tutaj temperatura błony bębenkowej jest mierzona za pomocą czujnika podczerwieni. Końcówkę termometru po prostu wkłada się do kanału słuchowego, a wynik pomiaru dostarczany jest w ciągu jednej sekundy! Oprócz łatwości użycia ta metoda pomiaru jest również bardzo wiarygodna – pod warunkiem, że jej wiarygodność została udowodniona w celach klinicznych. Starannie skonstruowane termometry douszne mierzą z bardzo dużą dokładnością i mają małą zmienność wyników. Optymalnie ukształtowana końcówka termometru jest warunkiem wstępnym precyzyjnych pomiarów u niemowląt i dzieci.
Normalny zakres temperatury ucha wynosi w przybliżeniu od 35,5°C do 37,7°C.
Są one postrzegane jako najmniej uciążliwy, a zatem najwygodniejszy sposób pomiaru temperatury ciała. Termometr czołowy umieszczany jest na czole pacjenta. Czujnik podczerwieni wykrywa najwyższą zmierzoną wartość, a drugi czujnik mierzy temperaturę otoczenia. Różnica między tymi dwoma zmierzonymi wartościami, biorąc pod uwagę obliczenia wyrównania klinicznego, daje temperaturę ciała, która jest pokazana na wyświetlaczu LCD.
Normalny zakres temperatur na czole wynosi w przybliżeniu od 35,4 °C do 37,4 °C.
Ważne jest, aby odróżnić techniczną dokładność, z jaką termometr wykonuje odczyt, od klinicznej wiarygodności konkretnej metody pomiarowej. Dokładność termometru określana jest w idealnych warunkach zgodnie z odpowiednimi normami technicznymi, aby zagwarantować jakość przyrządu pomiarowego. Nowoczesne termometry wysokiej jakości mierzą z dokładnością +/-0,1°C.
Nie należy mylić technicznej precyzji i niezawodności klinicznej w stosowaniu termometru. Temperatura ciała człowieka zmienia się w zależności od tego, gdzie na ciele mierzy się temperaturę i od czasu pomiaru. Wynika to z czynników fizjologicznych i należy je odróżnić od nieprawidłowego działania termometru. Dokładność pomiaru zależy przede wszystkim od tego, czy termometr jest używany prawidłowo (przeczytaj instrukcję obsługi!).
Obowiązuje zasada: Zmierzona temperatura ciała jest zawsze zależna od miejsca, w którym dokonano pomiaru. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ma „normalnej temperatury”.
Skontaktuj się z obsługą klienta, jeśli chcesz, aby nasi pracownicy pomogli Ci rozwiązać Twoje problemy.