Ciśnienie krwi - jeden z głównych parametrów życiowych.
Ciśnienie krwi to ciśnienie wywierane przez krew na ścianki naczyń krwionośnych. Wysokość ciśnienia zależy od ilości krwi pompowanej przez serce i oporów tętnic.
Skurcz (SYS): Jest to również znane jako górne ciśnienie krwi. Jest to maksymalne ciśnienie, jakie wywiera krew na naczynia krwionośne.
Rozkurcz (DIA): Jest to również znane jako podciśnienie krwi. Jest to minimalne ciśnienie, jakie wywiera krew na naczynia krwionośne.
Tętno (PUL): Jest to liczba uderzeń serca na minutę.
Ze względu na obecność lekarza lub pielęgniarki podczas pomiaru ciśnienia krwi w środowisku klinicznym, ciśnienie krwi większości ludzi jest wyższe niż w domu. Nazywa się to „efektem białego fartucha”. Z tego powodu w gabinecie lekarskim obowiązują inne wartości ciśnienia krwi niż w domu.
Wartości progowe wysokiego ciśnienia krwi są następujące:
Skurczowe (SYS) | Rozkurczowe (DIA) | |
W domu | ≥ 135 mmHg | ≥ 85 mmHg |
W gabinecie | ≥ 140 mmHg | ≥ 90 mmHg |
Nadmiernie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi początkowo oddziałuje na naczynia krwionośne, usztywniając i zagęszczając ich ściany. W dłuższej perspektywie może mieć poważne konsekwencje dla narządów, takich jak serce, mózg czy nerki. Pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. U osób z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym najczęściej obserwowanymi następstwami są udar i zawał serca.
Ciśnieniomierze Microlife wykonują pomiary za pomocą tzw. „metody oscylometrycznej”. Ta metoda jest dobrze akceptowana na całym świecie od ponad 30 lat i jest również stosowana w szpitalach, gdzie pomiar ciśnienia krwi pacjentów jest intensywnie sprawdzany i musi być bardzo dokładny. W ten sposób ciśnienie krwi jest określane poprzez analizę oscylacji ciśnienia, które można zmierzyć podczas okresu opróżniania mankietu.
Międzynarodowe towarzystwa nadciśnieniowe zalecają wykonanie kilku pomiarów ciśnienia krwi w ciągu kilku dni, w porównywalnych okolicznościach i o tej samej porze dnia (rano i wieczorem), a następnie wyliczenia średniej wartości tych pomiarów. Ta średnia wartość reprezentuje indywidualne ciśnienie krwi.
Ciśnienie krwi stale się zmienia, nawet w stanie spoczynku. Dlatego lekarze i towarzystwa zajmujące się nadciśnieniem zalecają wykonanie co najmniej dwóch odczytów za każdym razem i uśrednienie wyników. Kilka pomiarów dostarcza znacznie bardziej wiarygodnych informacji o ciśnieniu krwi niż tylko jeden pomiar.
Microlife zaleca stosowanie ciśnieniomierzy z zaimplementowaną technologią MAM, dzięki której automatycznie wykonuje się trzy pomiary, a następnie wyświetlana jest średnia.
W rzeczywistości pomiar ciśnienia krwi wykonywany w domu jest lepszym oszacowaniem wartości ciśnienia krwi danej osoby niż pomiar ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim. Jednym z powodów jest to, że wiele osób cierpi na „efekt białego fartucha” w gabinecie lekarskim. Jednak widać też coś przeciwnego: zaniżone ciśnienie krwi w gabinecie lekarskim w porównaniu z pomiarem w domu. Nazywa się to nadciśnieniem maskowanym.
Zaleca się, aby lekarze na pierwszej wizycie pacjenta wykonali podwójny pomiar ramienia w celu określenia, które ramię będzie mierzone w przyszłości. Należy zmierzyć ramię z wyższym ciśnieniem krwi.
W żadnym wypadku nie należy zmieniać dawki przepisanych leków bez konsultacji z lekarzem.